„Okupljamo sve aktere u stvaranju zajedničkog fronta“: Profesorka Popović o zaključcima okruglog stola ProGlasa

Na okruglom stolu ProGlasa o „vladi narodnog poverenja“ zaključeno je da je neophodna politička artikulacija i da se još glasnije i masovnije iskažu stavovi i da se preko ove vlade napravi iskorak iz društvene krize. „Na putu smo da pokušamo da okupimo sve društvene aktere u pravljenju zajedničkog fronta“, istakla je univerzitetska profesorka Ivanka Popović.

ProGlas je održao okrugli sto sa prosvetarima, sindikatima, advokatima, poljoprvirednicima, kulturnim radnicima i onima koji se bave socijalnim radom.

Popović je za N1 kazala šta su zaključci razgovora, koji je bio zatvoren za javnost.

„U ovoj dubokoj političkoj krizi u kojoj se mi nalazimo, jedini način za mirno prevazilaženje problema smo se saglasili da je formiranje vlade društvenog poverenja, kao način da se iskaže glas društvene većine. To ne znači da prestaju vidovi građanske neposlušnosti i protesti… Zaključak je da u vreme političke krize potrebna politička artikulacija da bi se našlo rešenje. Vreme nam polako izmiče i potrebno je političkim putevima rešavati krizu u kojoj smo se našli“, navela je profesorka za N1. 

Cela situacija zakomplikovana je, kako je istakla, time što je sinoć predsednik objavio ime mandatara.

„To jasno ukazuje da vlast nastavlja sa kontinuitetom svoje politike i načina rada, što znači da nije blizu ispunjavanja studetnskih zahteva ili ispunjenja uslova za fer i slobodne izbore. Vlada društvenog poverenja bi imala zadatak da u oročenom mandatu ostvari to. Na putu smo da pokušamo da okupimo sve društvene aktere u pravljenju zajedničkog fronta da bi pokazali da ovo što su odluke vladajuće stranke, da je u neskladu sa situacijom na terenu i da predsednik ne želi da nas čuje, i da još glasnije i masovnije moramo da izrazimo svoje stavove i da preko ove vlade napravimo iskorak da izađemo iz društvene krize“, poručila je ona.

Otvarajući diskusiju na okruglom stolu, akademik i jedan od inicijatora ProGlasa Vladimir Kostić kazao je da Vlada društvenog poverenja nije isključivo stranačka, već će legitimnost crpeti iz društvenog dogovora, gde će na čelu resora biti stručnjaci, uz konsultaciju sa akademskom zajednicom i studentima, a koja će biti usmerena na ispunjenju studentskih zahteva i stvaranja uslova za fer izbore.

Akademik Vladimir Kostić istakao je da „vlada društvenog poverenja“ nije ništa novo, već tradicionalni oblik izlaska iz krize.

„S obizrom na sve spinove o pokušaju preotimanja vođstva, želim da kažem da ovde nema hijerarhije… Ubeđuju nas da krize nema. Kada smo pomislili da nas više ništa ne može iznenaditi, uveliko nas iznenađuje i mi svi znamo da je kriza tu. Možda takvih dimenzija – da i oni najiskusniji među nama ne mogu da je obuhvate. Kada kriza nastane prvi refleksi su da se ona reši, a pogotovo kada kod najodgovornijih vidimo insistiranje na zanemarivanju očiglednog. Ideja vlade društvenog poverenja oročenog mandata nije novina u reševanju krize. Ona je tradicionalno sredstvo kako se krize prevazilaze. Ima odgovor na želju da se prevaziđu fizički sukobi, koji se nad nama nadvijaju kao zlosutna mogućnost”, istakao je on na okruglom stolu.

Jedini cilj je, kako je istakao, stvaranje jedinstvenog fronta oko izlaza iz političke krize i spremnost da se o njoj razgovara i sa nosiocima vlasti.

„Đavo se krije u detaljima, o kojima ćemo morati još mnogo da razgovaramo. Vlada nije isključivo stranačka, već koja će crpeti legitimnosti iz društvenog dogovora, posebno saglasnost akademske zajednice u studente. Vlada oročenog mandata, gde će na čelu resora biti stručnjaci i koja će biti usmerena na ispunjenju studentskih zahteva, stvaranje uslova za fer i slobodone izbore, što obuhvata i medijske slobode koje su danas podvrgnute rastrgnuću“, poručio je.

Kako ćemo vladu nazvati, navodi on, manje je bitno.